Annos Vinkovskienės knyga apie psichologinius nevaisingumo aspektus

 

Ištrauka iš knygos:

Autorės žodis
Meškiukas – žaislas, kurį kažkada nusipirkau mugėje. Padėjau jį ant lentynos už stiklo, tikėdamasi kada nors padovanoti savo vaikui. Su laiku meškiukas man tapo nepastojimo ir vilties simboliu, kuris yra taip arti, bet stiklas neleidžia jo lengvai pasiekti. Jis mano tylusis stebėtojas, švelnia šypsena daug metų lydintis mane nevaisingumo kelyje. Meškiukas nupirktas mano vaikui. Jis laukia. Laukiu ir aš.

Nesirinkau nevaisingumo. Jis į mano gyvenimą atėjo neprašytas ir visai nelauktai. Psichologė esu jau penkiolika metų, tačiau nevaisingumo psichologija susidomėjau visai neseniai. Šis susidomėjimas kilo ne iš smalsumo, o iš asmeninės kančios ir skausmo. Su nevaisingumu gyvenu dešimt metų. Kaip ir dauguma žmonių su šia diagnoze, aš ilgai klajojau kančios, sielvarto, liūdesio bei neapykantos keliais. Ieškojau priežasčių, ieškojau atsakymų į klausimus, kurie niekada nebus atsakyti. Gana ilgai gyvenau apakinta pykčio ir juntamos neteisybės. Laikui bėgant mano vidinės audros mažėjo, o kartu didėjo sąmoningumas, kuris padėjo priimti karčią nevaisingumo patirtį. Atradau savo gyvenime vietą nevaisingumui ir jis nustojo mane kankinti, valdyti. Pajutau palengvėjimą. Jis atėjo suvokus, kad, nepaisant diagnozės, galiu būti laiminga, galiu kurti visaverčius santykius, galiu jaustis dėkinga. Panorau nevaisingumo patirtį įprasminti ir tai geriausiai galiu daryti per savo profesiją.

Prieš ketverius metus nusprendžiau du savo kelius – psichologiją ir nevaisingumą – sujungti. Pradėjau skaityti daugiau profesionalios literatūros nevaisingumo psichologijos tema, pradėjau domėtis įvairiose pasaulio šalyse atliktais moksliniais psichosocialiniais tyrimais. Jau porą metų teikiu psichologines konsultacijas poroms, žmonėms, kuriems sunku pastoti, taip pat vedu grupinius paramos užsiėmimus žmonėms, susiduriantiems su šia problema. Jaučiu, kad įsisąmoninau savo asmeninę patirtį, jaučiuosi surinkusi pakankamai profesionalių žinių šia tema. Turiu vilčių, kad mano mintys bus naudingos ir jums. Išmokau būti su savo nevaisingumu, tad noriu padėti visiems, kam tai aktualu. Ši knyga nėra vadovėlis. Ji yra apie mano pačios bei kitų žmonių, kurie irgi nesusilaukia biologinio vaikelio, patyrimą. Praradimai, atradimai, kančios ir viltys. Tai, kas taip stipriai paliečia kiekvieną, tiesiogiai susidūrusį su nevaisingumu.
Knyga taip pat skirta tiems, kurie savo gyvenime turi artimų žmonių, patiriančių nevaisingumą. Galiausiai tikiu, kad ši knyga bus naudinga ir specialistams (gydytojams, slaugytojams, psichologams ir pan.), kurie dirba su šia jautria problema.

Mano nedrąsi svajonė parašyti apie tai knygą gavo stiprų palaikymą iš mano vyro, kuris leido pasidalinti mūsų patirtimi, todėl esu jam labai dėkinga. Taip pat didelis, nuoširdus dėkui mano draugei ir kolegei Snieguolei Kirijanovienei, kuri išsklaidė mano abejones ir kaip jautri, mylinti dula lydėjo mane rašyme ir šios knygos gimime. Jos indelis yra neįkainojamas. Tikiuosi, kad dėl knygos nevaisingumas taps ne tokia uždara, ne tokia gąsdinančia, o labiau suprantama ir šiek tiek lengvesne tema.

Anna